Jak vybrat hůlky na běžky?

HAAKON Jak vybrat hůlky na běžky

Tápete při výběru holí?

Návodů jak vybrat běžecké lyže najdete nespočet a na hůlky se přitom tak trochu zapomíná … to je škoda. Protože zdánlivě bezvýznamná a obyčejná tyčka Vám totiž může jízdu zpříjemnit stejně jako pečlivě namazané lyže.

Přečtěte si článek a zjistíte, jaký je rozdíl mezi kompozitovými a karbonovými holemi, jak správně si hole v obchodě otestovat nebo na co se zaměřit při výběru poutek a košíčků. Tak tady to je, přehledně jako školákovy poznámky z páté třídy:

MATERIÁL

Hliníkové hůlky na běžky

Na trhu jsou nejlevnější a jsou vhodné spíše pro rekreační jízdu. Jejich velikou předností je jejich odolnost. Při prudkém nárazu dojde k ohnutí hole nikoliv ke zlomení, což se dá v terénu snadno napravit. Avšak ostatní vlastnosti hliníkových holí jsou velice slabé. Hodně se prohýbají. To znamená, že Vaše úsilí jde spíše do prohnutí hůlky než do odrazu vpřed. Hliníkové hůlky jsou také zpravidla o mnoho těžší než hůlky karbonové nebo kompozitové a jízda s nimi je tak trochu … neohrabaná.

Cena v rozmezí 400-2.000 Kč

Kompozitové hůlky na běžky

Dostáváme se o kvalitu výš. Slovo „kompozitové“ znamená, že jsou hůlky složené z více materiálů, zpravidla karbonová vlákna a sklolaminát. Poměr karbonu v celkovém materiálu bývá většinou 30-90%. Čím více karbonu, tím lépe. Jsou lehčí a pevnější než hliníkové, zároveň s tím ale klesá odolnost vůči nárazům. S kompozitovými holemi už se jezdí velice pěkně … jde to ale ještě líp.

Ceny v rozmezí 900-4.000 Kč

100% karbonové hůlky na běžky

Jsme na vrcholu. Tzv. 100% karbonové hůlky v současné době představují nejvyšší možnou kvalitu. Na Světovém poháru jiné hole neuvidíte. Hlavní předností těchto holí je jejich pevnost a až směšně nízká váha. V ruce tedy skoro nic necítíte a při odrazu se téměř neprohýbají. Energie z rukou jde tedy rovnou do sněhu a pohybu vpřed, nikoliv do průhybu hole. Bohužel karbon nemá dobrou pověst v parametru odolnosti proti nárazu. Při špatně loženém pádu Vás hůlka nelítostně opustí a Vám v ruce zbyde smutný pahýl. Doba jde ale dopředu a výrobci dnes už dokáží vytvořit celo-karbonové hůlky s uspokojivou odolností, nabízí volně prodejné tubusy nebo rovnou pojištění tubusu přesně pro tyto případy.

Cena karbonových holí se odvíjí od typu použitého karbonu. Nejvyšší kvalitu i cenu představují hole s ultra vysoko-modulárním karbonem (UHMC), takové hole jsou nejlehčí a nejtužší. O patro níže stojí vysoko-modulární karbon (HMC), které stále představují nesmírně vysokou kvalitu avšak za dostupnější cenu. Dále modely s obecným označením 100% karbon, které jsou o něco málo těžší a měkčí než UHMC, ale stále Vás umí překvapit svojí nízkou váhou i tuhostí.

Cena v rozmezí 2.500-11.000 Kč

PŘÍSLUŠENSTVÍ

Poutka

Ještě nespěchejte. Hůlka není jen materiál tubusu, cena a pěkná barva. Jestli se Vám s holemi má dobře jezdit, musíte mít kvalitní poutka, která Vám padnou. Poutko je totiž jediný přímý kontakt lyžaře s holí … tak musí být sakra perfektní!

Nejvhodnější jsou rukavičková poutka, která obepínají celou Vaši ruku. Jsou totiž konstruovaná tak, aby poskytovala maximální oporu v místě záběru a nevytvářela zbytečný tlak tam, kde není potřeba. Při výběru holí je vždy lepší poutka si nasadit s rukavicí a vyzkoušet v pohybu. Zaměřte se na to, jestli Vás poutko někde netlačí. Ale ruku na srdce … s poutky je to trochu loterie. I perfektní poutko Vás může po 40km pěkně potrápit.

Košíčky

Poslední třešnička – košíčky a jejich jednoduchá rovnice. Čím větší, tím méně se boří do sněhu. Takže pokud rádi vyjíždíte do stopy za jakýchkoliv sněhových podmínek, hodí se Vám velký košíček. Pokud jste labužník a počkáte si na pěkné, upravené stopy, bude Vám stačit i menší. A pokud potřebujete být vždy připraven, lze košíčky měnit v závislosti na sněhových podmínkách – buď klasickým lepením nebo existují i výměnné košíčky s různými připevňovacími systémy. Střední velikostí (cca 6 cm v šíři) ale nezkazíte nikdy nic.

JAK HŮLKY V OBCHODĚ VYZKOUŠET?

V obchodě toho opravdu moc nevyzkoušíte. Ale jsou 3 vlastnosti holí, které odhalíte hned na místě a které Vám napoví o kvalitě hole. Váha, tuhost, těžiště. Lehkou hůlku poznáte hned. Nezapomeňte ale vyzkoušet i její tuhost. Píchněte do země, opřete se o ní vší silou a pozorujte míru jejího prohnutí. Čím méně se prohne, tím lépe.

Kvalitní výrobci holí řeší i těžiště hole, které výrazně ovlivňuje pocit z jízdy. Těžiště, nebo taky švihovou tíhu, zjistíte jednoduše tak, že holi uchopíte za rukojeť a prudce zakmitáte spodní částí. Čím snáz se Vám kmitá, tím lépe se Vám s ní bude jezdit.

Jinými slovy … lehká, tuhá hůlka s optimálním těžištěm je to, co chcete.

JAK SE TEDY ROZHODNOUT?

Pochopitelně chcete to nejlepší za co nejméně peněz. Hliníkové hůlky seženete za pár stovek, ale nedostanete to nejlepší. Nabízí se tedy možnost vyhledat celo-karbonové nebo kompozitové hole, které odpovídají Vašim cenovým očekáváním. Čím vyšší procento karbonu, tím kvalitnější běžecké hole dostanete.

No a kdo se bojí, že svojí drahou karbonovou hůlku zlomí, existuje řešení. Na trhu už je možnost přikoupit tzv. Garanci výměny tubusu. Hůlky si de facto pojistíte, zlomený tubus vyměníte zdarma za nový … a jezdíte dál. Zatím tuto službu nabízí značka holí HAAKON. Více na Garance okamžité výměny tubusu.

Tak hole do ruky, lyže na nohy a hurá do stopy!

PS: Pokud potřebujete poradit s výběrem, napište nám!

cs_CZCzech